Genel Bakış – Değişim Sürecinde Türkiye / Mahfi Eğilmez

Günlük yaşamın -insanlar arası ilişkileri belirlemede- önemli unsurlarından biri olan ekonomi ile ilgilensek de ilgilenmesek de bir şekilde iç içe bulunuyoruz. Yaşadığımız ekonomik krizler ile sosyal medyanın iletişim ve etkileşimi arttırmadaki gücü birleşince ister istemez bu grifit ilişki de sağlamlaşıyor. Belki de bu konuda yanlış düşünüyorum; lakin çevrenizdeki birçok insanın döviz-faiz-kredi-büyüme vs. gibi kavramları, son zamanlarda daha çok konuştuğunu sizler de fark etmişsinizdir. Sözü uzatmadan Mahfi Eğilmez’in 2018 yılında yayımlanan kitabı Değişim Sürecinde Türkiye‘ye getirmek istiyorum..

Değişim Sürecinde Türkiye..

Önceleri Maliye Müsteşarlığı da yapmış bir ekonomist olan Dr.Mahfi Eğilmez tarafından kaleme alınan bu kitap Türkiye’nin ekonomi alanındaki serüvenini konu alıyor. Yani yazarın söylemiyle Türkiye’nin geçmişten günümüze ekonomik ve sosyo-kültürel değişimi değerlendiriliyor. Eğilmez; kitabında bu değerlendirmeye başlamadan önce paradigma, paradigma değişimi ve dönüşüm gibi kavramları açıklıyor. Bunu son derece değerli bulduğumu söylemeliyim, çünkü anlatılmak istenen durum bu şekilde daha net algılanabiliyor. Kısaca yazarın anlattığı ile sizin anladığınız daha çok örtüşüyor.. İlerleyen bölümlerde; tarih perspektifi çerçevesinde dünyada ekonomik ilişkilerin nasıl ortaya çıktığı ve geliştiği, ne gibi kırılmalar ve değişimler yaşandığı kronolojik olarak anlatılıyor. Hangi icatların hangi devrimlere ve dönüşümlere sebep olduğunu da bu kitaptan öğrenebilirsiniz. Eğer Harari’nin Sapiens kitabını okuduysanız, bu bölümlerin zihninizde daha opak bir görüntü oluşturacağı da aşikar.

Dünya genelinde yaşanan ekonomik ilişkilerin ve ekonomiyi etkileyen devrim-savaş vb. olayların anlatımıyla iyi bir temele oturan genel resim, Türkiye’nin Osmanlı’dan aldığı mirasın anlatıldığı fırça izleriyle devam ediyor. Osmanlı’nın geri kalmasındaki sebepler rasyonel olarak ortaya konmaya çalışılıyor. Kapitülasyonlar, borçlanma ve Duyun-u Umumiye’nin Osmanlı’yı sürüklediği çıkmazı ibretle okuyorsunuz. Bunları daha önceleri birçok tarih dersinde gördük fakat sanırım ezberci eğitim bunların içlerini doldurmamızı bir şekilde engelledi. Eğilmez, Cumhuriyet ile gelen yeni kuşağın Lozan’daki en büyük amacının neden ekonomik bağımsızlık olduğunu da buradan yola çıkarak açıklıyor. Yapılan Atatürk devrimlerini de arayıp bulamadığımız yapısal reformlara en büyük örnek olarak gösteriyor.

Yazar, Türkiye tarihinde uygulanan ekonomi politikalarını anlattığı bölümlerde bu politikaların uygulanmasında yatan sebepleri sorguluyor ve -kitabın genelinde yer verdiği şekliyle- grafiklerle bu politikaların makro-ekonomik verilerini yorumluyor. Eğilmez, peşi sıra gelen bölümde ise Türkiye’de yaşanan sosyo-ekonomik değişimin değişkenlerini ortaya koyuyor ve özellikle eğitim-ekonomi alanındaki çıktılarımızı benzer ülkeler ile kıyaslayıp görece başarımızı değerlendiriyor.

Geleceğe bakış olarak adlandırdığı bölümde, son zamanda kaçırdığımız fırsatlardan endüstri 4.0 ve sonrasına uzanan bir macera sizleri bekliyor. Son dönemde sıkça duyduğumuz bizleri daha ileri bir noktaya taşıyacağı anlatılan ve sorunların çözümü olarak sunulan yapısal reform kavramı da bu bölümde mevcut. Yazar burada Cumhuriyet’in ilk yıllarından almamız gereken dersler olduğunu belirterek, herkesin çokça konuştuğu bu kavrama kendince bir reçete sunmayı da ihmal etmiyor. Eğer Sn. Eğilmez’in kişisel bloguna arada bir göz atıyorsanız yapısal reform hakkındaki reçeteyi siz de biliyorsunuz aslında. Bakmadıysanız yukarıya bağlantıyı ekledim.

Sonuç olarak Türkiye’nin yaşadığı sosyo-ekonomik değişimin anlatıldığı Değişim Sürecinde Türkiye içerisinde birçok ders barındırması sebebiyle hepimizi bir şekilde ilgilendiriyor. Rasyonel bilgiye ve bakış açısına muhtaç olduğumuz bu günlerde umarım raflarda ve zihinlerde kendine fazlasıyla yer bulur..

İyi hafta sonları.

Adnan İnan

Kaynak: Değişim Sürecinde Türkiye / Mahfi Eğilmez, Remzi Kitabevi

 

Genel Bakış – Değişim Sürecinde Türkiye / Mahfi Eğilmez” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s