Kitap Önerisi – Düşünmeyi Öğrenme ve Öğretme / Zehra İpşiroğlu

Okuduğunu anlamada sıkıntı yaşayan insanımızın deneysel olarak fotoğrafının çekildiği bu kitap, yarınlara ışık tutması açısından oldukça değerli.

1975-1991 yıllarında İstanbul Üniversitesinde, 1998-2009 yıllarında ise Almanya Duisburg/Essen Üniversitesinde sırasıyla Almanca ve Türkçe Bölümleri’nde öğretim üyeliği yapan Zehra İpşiroğlu, verdiği derslerde edindiği tecrübeleri eleştirel düşünceyi geliştirmek adına okurlarıyla paylaşıyor. Eleştirel düşünceyi geliştirmede üstlerine büyük görev düşen eğiticilerin bu kitabı okuması önemli. Deneysel bir nitelik taşıyan kitap MEB’in bile yararlanması gereken bilgileri-analizleri içerisinde barındırıyor. İşin ilginç yanı kitabın ilk baskısının 1989 yılına ait oluşu.. Akıp giden zamana rağmen kitabın geçerliliğini korumasını, kitabın kuramsal kuvvetinin günümüzde hala yeterli-geçerli olmasına bağlayabiliriz (elimdeki baskı 2015’e ait, baskı tabii olarak güncellenmiş ve yazar tarafından yeni bir önsöz ile zenginleştirilmiş).

Eleştirel düşünce kuraklığının kasıp kavurduğu bu coğrafyaya, okuduğunu anlama ve sorgulama yetisi kazandırmayı amaçlayan bu kitap, çölde bir vaha niteliğinde..

Adnan İnan

Kaynak: Düşünmeyi Öğrenme ve Öğretme / Zehra İpşiroğlu / Say

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s