Yapay zeka gelecekte yaşamımızı kolaylaştırmaya talip!

Geçtiğimiz yazıda yapay zekanın bizleri etkileme ihtimali bulunan olumsuz yönlerinden bahsetmiştik. Şimdi perdenin diğer yanında neler var ona bakalım. Yani olumlu yönlerine. Yapay zeka kavramını kısaca tekrarlayarak işe koyulalım.. Yapay zeka; bir robotun, bilgisayarın ya da herhangi bir elektronik cihazın üzerine yüklenen yazılım aracılığı ile karar verebilmesi, düşünebilmesi ,insan gibi bilişsel yetenek kazanmış olmasıdır.  İçerisine hiçbir komut yüklemeseniz bile öğrenebilen bir yapı ya da sistem tasavvur etmeniz anlamanızı kolaylaştıracaktır.

‘Ne işe yarar bu yapay zeka?’seslerinin yükseldiğini duyar gibiyim. Gelecekte enerjiden verimliliğe, sağlıktan güvenliğe, üretimden ulaşıma kadar bir çok alanda kullanabilecek olan yapay zeka, hayatımızı bir çok yönüyle kolaylaştıracağa benziyor. Bunu tarım ve sanayi devrimlerinden sonraki 3. aşama gibi görebiliriz.

Çağımızın en büyük gereksinimlerinden biri olan, nice savaşlara konu olmuş enerji ile başlayalım. Günümüz modern kent yaşamının devam edebilmesi ve üretimin sürekli bir şekilde sağlanması için enerji en önemli girdilerden. Bu yüzden enerjiyi oldukça akıllı yönetmek gerekiyor. Kurulacak olan modellemeler, geliştirilecek olan tasarımlar ve anlık takip şu an insan aklının müdahalesi ile gerçekleşiyor. Yapay zeka burada işini tüm verileri değerlendirerek,  araya duygu karıştırmadan daha verimli hala getirerek gerçekleştirecek.  Karşılaşılacak problemlerin değerlendirilmesi ve tepki süresinin kısalığı sayesinde daha hızlı kararlar alınıp kayıpların önüne geçilmiş olacak. Kısaca enerji sorunlarına çözüm için atılması gereken adımlardan biri atılacak.

Güvenlik alanında da köklü değişiklikler bizleri bekliyor. Aklınıza hemen kolluk kuvvetleri ve silahlı unsurlar gelmesin. Tabi bu alanlarda da gelişmeler olacaktır; fakat biz güvenliğe farklı başlıklar ile bakacağız. Otonom sürüş ile trafik kazalarının önlenmesi, köprü gibi kritik öneme sahip ulaşım unsurlarının güvenliği, doğal afetlerin önceden tespit edilip önlenmesi gibi başlıklar bunlar.. Burada yapay zeka risk analizlerini bizlerin yaptığından daha doğru yaparak gerçekleştirebilecek. Çünkü insanın işleyebileceği ve sahip olabileceği veri miktarından çok daha fazlasıyla işlem görecek. Otonom sürüşe gelince; atılan adımlar, bizleri sürücü koltuğundan edecek gibi. Neyse ki trafik kazalarının önüne geçilerek yaşamlarımız garanti altına alınmış olacak. En azından trafikte! Ayrıca köprü gibi kritik noktalarda da mevcut riskler değerlendirilip gerekli durumlarda erken müdahale ile büyük faciaların önüne geçilecek. Doğal afetlerde de durum benzer şekilde işleyecek. Uzatmadan, yapay zeka olayı değerlendirip bizlere rehberlik ediyor diyebiliriz..

Yukarda bahsettiğimiz diğer alanlarda olduğu gibi sağlıkta da yapay zekanın etkileri azımsanmayacak ölçüde olacak. Başta teşhis olmak üzere bir çok sağlık konusunda yapay zekadan yardım alınabilecek. Retinamızdan bizleri teşhis edebilecek bir bilgisayar şimdilik kulağa hoş geliyor. Umarım bu durumdan yakın gelecekte yararlanabiliriz.

Baksanıza! Yapay zeka her yerde karşımıza çıkmaya ısrarcı bir şekilde devam edecek gibi. Tabi burada işi tamamen yapay zekaya bağlamak yanlış olur. Gelişen diğer teknolojilerin de katkısı olmadan yapay zekanın yapabileceği pek bir şey yok. Sensörler ile verilerin toplanması bunlardan başlıcası. Hepsi bilimin evriminin bir sonucu aslında. Önce veriyi topladık, daha sonra da işlenmesi için bir zekaya ihtiyaç duyduk diyebiliriz…

Bu haftalık bu kadar kafa karışıklığı kafi.. Gelecek haftalarda başka ufuklara doğru yelken açmaya devam edeceğiz.

İyi bir hafta sonu geçirmeniz temennim ile..

Adnan İnan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s