Genel Bakış – İlber Ortaylı Seyahatnamesi

Türk tarihinde, seyahatname dendiği zaman akla gelen ilk isim Evliya Çelebi kuşkusuz. Kapsamlı gezi notları ile geçmişe ve günümüze yaptığı aydınlatıcı hizmet çok büyüktür Evliya Çelebi’nin.. Ne yazıktır ki Evliya Çelebi haricinde yakın coğrafya ve kültürleri tanıtacak biri son yıllara kadar çıkmamıştır.

Neyse ki İlber Hocamız var!

İlber Ortaylı geçtiğimiz yıl kitapçı raflarında yerini alan seyahatnamesi ile çevre coğrafyamızı sevdirecek, çevre kültürleri tanıtacak, köklerimizin uzandığı topraklara merakımızı alevlendirecek kitabını yayımlamış oldu. Biz de okumak isteyenlere fikir oluşturması için kısa bir göz atalım istedik. Kim bilir belki çantanızı sırtınıza alıp siz de bir tura çıkarsınız!

seyahatname-3d.png

Şam’dan Halep’e..

Suriye ile başlayan seyahatname notları Halep ve Şam bölgelerini anlatırken, bizler için bu coğrafyanın bugün de neden önemli olduğunu gözler önüne seriyor. ‘Suriye bizi neden ilgilendiriyor?’ savının geçer akçe olmadığını anlamak için bu notlar yararlı olabilir.. Tabi bu notlar ile İlber Hoca’nın bu durumu kanıtlama çabası olduğu algısına düşmek yanlış olur.

Suriye notlarının ardından sizleri sırasıyla Ürdün, İsrail ve İran izlenimleri bekliyor. Özellikle İran üzerinde duruyor İlber Hoca. İsfahan ve Tahran’ı daha yakından tanımak istiyorsanız kitabın bu kısmını daha dikkatli okumanız gerek. Buradan sonra Azerbaycan, Rusya ve birkaç Orta Asya Türk Cumhuriyeti sizleri karşılıyor. Selçuklu’nun izlerinin bulunduğu İran coğrafyasına kendinizi çok yakın hissediyorsunuz sayfalar arasında ilerledikçe. Bu çok açık.. 🙂

Orta Doğu ve Kafkasya coğrafyaları turunuzu tamamladıktan sonra İlber Hoca sizleri Balkanlara ve Avrupa’ya doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Yugoslavya’dan dağılan küçük Balkan devletleriyle başlıyorsunuz Avrupa yolculuğuna. Bu bölgenin çektiği sıkıntılar içinde kendinizi bulduğunuzda, yaşanan olayları daha açık görüyorsunuz ve içinizde derin bir acı hissediyorsunuz. Osmanlı’nın izlerini ve kalıntılarını da sayfalar arasında bulmak mümkün. Tabi bunlar yüzünüzü gülümsetir türden..

Avusturya, İtalya ve İspanya notlarında ise bu bölgelerin mimari ve kültürel yapısının ne kadar köklü olduğuna şahit oluyorsunuz. İlber Hoca bu bölge insanlarının kültürel miraslarına ne derece önem verdiklerine de sıklıkla vurgu yapıyor. Bizde olmayan bu kültürel sahip çıkma, belli ki büyük bir yara İlber Ortaylı’da.. Nasıl olmasın ki?

Seyahatnamede turunuz Uzak Doğu notları ile son buluyor. Kökleri çok eskiye dayanan bu kadim coğrafyayı tanımak dünya tarihini anlamak açısından önemli. Bu bölgeyi gezmeye karar verirseniz, böyle bir seyyahtan bölgeyi okuma fırsatınız olduğu için şanslı sayılırsınız.

Önsöz’den bir alıntı ile veda edelim.

‘Dil,tarih ve coğrafya; bu üç dal olmadan beşeriyetin macerasını anlamak mümkün değildir.’  (İlber Ortaylı)

İyi haftalar.

Kaynak: İlber Ortaylı Seyahatnamesi / Kronik Kitap

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s