Genel Bakış – Pürdikkat / Cal Newport

Dijitalleşme hayatımıza birçok kolaylık sağlasa da yan etkileri günden güne göz ardı edilmeyecek boyutlara ulaşıyor ve dijitalleşme ile gelen veri bombardımanı işleri bir şekilde yoluna koymak isteyen bizlerin hayatını giderek zorlaştırıyor. Hele bir de bitirmeniz gereken onca proje-iş varsa; avucumuz kadar uzak olan internet ve sürekli ‘beni hatırla’ dercesine dürten telefon bildirimleri, durumu çıkmaza sokmak için elinden geleni yapıyor.

Nesli tükenen bir çalışma şekli..

Pürdikkat çalışma alışkanlığının günümüzde azaldığını fark eden Cal Newport bu konuda çok güzel bir kitap yazdı.. Kitabında, bizleri ele geçiren çevrim içi yaşamı farkına varmamızı sağlayacak bilgileri etkin bir dille veriyor. Bu etkin dile çevirinin de katkısının çok büyük olduğunu es geçmeyerek Onur Öztürk’e teşekkürümüzü edelim.

Kitaba dönecek olursak Cal Newport ilk bölümde bizleri tezine ikna etmek için anlatımını güzel verilerle destekliyor. Durumu açıklamak ve okuyucuyu ikna edebilmek için elinden geleni yapıyor. Hatta anti-tezlerle kendi tezini bile çürütmeye çalıştığı bölümlere yer vermesi, istisnaların olabileceğini örneklendirme çabası kitabın inandırıcılığını arttırıyor. Bu durumda yazarın akademya kökenli oluşunun da etkili olduğunun altını çizelim.

Yazar kitapta pürdikkat çalışmayı(deep-work) bir rahipten aldığı şu tanımla açılıyor: ‘Bırakın zihniniz, dikkatin bir hedefe yönelmiş ışınları sayesinde bir merceğe dönüşsün, bırakın ruhunuz zihninizi bütünüyle ele geçiren merakınızı cezbeden fikre dört elle sarılsın’. Etkileyici değil mi?.

Kendi formülü ise şu şekilde;

Yüksek Kaliteli İş miktarı= Harcanan Zaman X Dikkat Yoğunluğu

Basit gözükse de uygulaması o kadar basit olmayan bir olgu..

Bu bölümde ayrıca dikkat tortusu kavramına da değinen yazar, kafamıza takılan ufak tefek şeylerin birikerek esas yapmakta olduğumuz işe ayırmamız gereken kapasitemizden çaldığını güzel bir örnekle anlatıyor.

Kitabın ikinci bölümünde ise pürdikkat çalışma kavramının nasıl uygulanabileceği üzerine yöntemler açıklanıyor. Bu bölüm; derinleşme, can sıkıntısından kaçma, sosyal medyadan uzaklaşma ve yüzeysellikten sakınma gibi başlıklardan oluşuyor. Bu başlıklar altında pürdikkat çalışma alışkanlığının kolay kazanılabilir bir davranış olmadığını anlatan yazar, bu davranışı kazanmaya dair çeşitli yaklaşımlarda bulunmayı da ihmal etmiyor..

Kitapta ilgimizi çekenlerden biri de İtalyan düşünürün ortaya attığı 80’e 20 kuralı..

Belli bir olay, süreç veya yapıda etkilerin kabaca %80’i, etkenlerin %20’sinden kaynaklanır der Vilfredo Pareto.. Kısaca bir şirketin kazancının %80’i, müşterilerinin %20’sinden; bir ülkenin toplam servetinin %80’i, nüfusunun en zengin %20’lik bölümünden gelir gibi örneklendirilebilir.

Peki pürdikkat çalışma ile ilgisi ne?

‘Ne alaka?’ dediğinizi duyar gibiyiz. Burada yazar, sonuca ulaşmak için yapmamız gereken en önemli şeyleri bulmamız gerektiğini anlatmaya çalışıyor. Kısaca Newport  her şeye yetişemeyecek olan bizleri, o faydalı yüzde olan 20’yi bulmaya çağırıyor demekle yetinelim..

Sonuç olarak yukarıda bahsi geçenler kitapta bizlerin dikkatini çeken şeyler.. Yani bunların faydası daha büyük olan, yüzde 20’lik dilime ait olup olmadığını anlamak için kitabı okumanız gerekiyor. Şakayı bir kenara bırakırsak; yaptığınız yoğun çalışmaya rağmen hiçbir işinizi halledemediğinizi düşünüyorsanız, en yakın kitapçıya uğramanın vakti gelip geçiyor olabilir.

Yazar / Yayın evi : Cal Newport / Metropolis Yayıncılık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s