İnsanlığın inancını kaybettiği nükleer enerjiye taze kan!

İnsanlığın enerji ile olan flörtü 250 yıllık bir serüven olmasına karşın son 50 yıllık dönemde gerçekleşen teknolojik ilerlemeler bu flörtü daha tutkulu bir hale getirdi. Tabi bu tutkulu birliktelik bazı çevre felaketlerini, doğal kaynakların tüketilmesini ve iklim değişikliğini de beraberinde getirdi.

Sorunlar çözülmek için varlar..

Özellikle fosil yakıtların tüketimine dayalı enerji üretim yöntemleri ile konvansiyonel yani geleneksel nükleer enerji eldesi bizleri yarattıkları sorunlar nedeniyle yeni nükleer teknolojiler ve yenilenebilir enerji teknolojilerini geliştirmeye itti. İçeriğimizin ana konusu olan küçük modüler nükleer santraller de bunlardan bir tanesi..

Modüler Nükleer Santral (SMR)

Rolls Royce şirketinin öncülüğündeki konsorsiyumun geliştirdiği yeni tip modüler nükleer santraller gelecekte İngiltere başta olmak üzere bir çok ülkenin enerji talebinde kritik bir yer alacağa benziyor. ‘Geleneksel nükleer santrallerden farkı nedir?’ sorusuna şimdilik, belli bir merkezde üretilecek olan minik enerji ünitelerinin ihtiyaç doğrultusunda her hangi bir yere taşınabilecek olması en popüler yanıt. Bu durumun maliyetleri düşüreceği, santrallerin ufaklığı ile kontrollerini  kolaylaştıracağı düşünülüyor. Ayrıca bir merkezden üretilip üretim alanlarına dağıtılan konvansiyonel enerji tedariğindeki iletim esnasında kaybedilen enerjiden de tasarruf edilmiş olacak.

Üretim, işletmeye alma, kurulum hızı, sadeleştirilmiş yerinde inşa gibi konularda patentli fikirler geliştirmeye devam eden Rolls Royce; keşfedilen modüler santral potansiyellerinin Birleşik Krallık’ın tedarik zinciri ve yenilikçi nükleer teknoloji üretimi konumunu; entelektüel sermaye, yüksek teknoloji oluşturma ve yetkin insan kaynağı sağlama kapasitesini en üst noktaya taşımak için bir fırsat olduğuna inanıyor.

Birleşik Krallık Milli Nükleer Laboratuvarı ne diyor?

Birleşik Krallık Milli Nükleer Laboratuvarı tarafından yapılan uygulanabilirlik çalışmasına göre; küresel pazarda ihtiyaç duyulan enerji, tüm koşullarda geleneksel nükleer santraller ile sağlanamaz ve bu yüzden modüler nükleer santraller gelecek için gerçek bir fırsat. Bununla birlikte Modüler santral pazarının 2035’te potansiyel pazar büyüklüğü yaklaşık olarak 250-400 milyar sterlin ve 65-85 GW gücünde olacağı tahin ediliyor.

Rolls Royce liderliğindeki konsorsiyumun Britanya’ya sağlayacakları katkılar aşağıda sıraladığımız şekliyle belirtiliyor.

  • Emniyetli, güvenilir ve ulaşılabilir düşük karbonlu elektrik ile 2050 yılı karbon salınımı azaltma taahütlerine uyum
  • İthal gazın azalmasını sağlayarak enerji güvenliğine katkı
  • 40.000 kişilik yeni istihdam
  • Üretim, geliştirme, operasyon ve ihracatta 100 milyar sterlinlik ekonomik kazanç
  • Taze kan sağlanmış Birleşik Krallık Nükleer onaylı tedarik zinciri, araştırma ve ham maddeden yüksek teknolojili üretim, servis
  • 400 milyar sterlinlik küresel ihracat fırsatına erişim gibi

faydalar sağlanmış olacak…

Kıssadan hisse

Gelecekte modüler nükleer enerjinin geleneksel nükleer enerjiye oranla çok daha güvenilir olacağı şimdilik öngörülse de testler, nükleer atık bertarafındaki yeni gelişmeler, güneş ve rüzgar enerjisinin durumu modüler nükleer santralleri şekillendirecek temel ögeler olacak..

Unutmadan! Enerji güvenliği için gelişmiş ülkelerin yaptıklarından çıkarmamız gereken çok ders var gibi..

Adnan İnan

Kaynak: Rolls Royce

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s