Akıllı telefonla karşıdan karşıya geçme sorunsalı

Telefonlarımız akıllandıkça problemlerden kurtuluruz sandık; fakat durum pek de öyle gözükmüyor. Gelişen teknoloji, trafikte bir aracın altında kalmaktan, araç kullanırken bir uçurumdan yuvarlanmaya kadar büyük tehlikeleri de beraberinde getirdi.. Tabi bunlar gelecekte otonom sistemlerle desteklenecek olsalar da yaşamın organikliğine verdiği zararlardan bizleri kim-ne kurtaracak?.. Her neyse konumuza dönelim!

Karşıdan karşıya güvenle geçebileceğiz!

_94721235_fullsizerendergr_2-1

Günümüz şehir yaşantısının içerisinde olanların yaşadığı sorunlardan biri de akıllı telefon eşliğinde karşıdan karşıya geçmek olsa gerek.. Aramızda ışıklı yaya geçitlerinden geçerken tehlike atlatmayanımız oldukça azdır mesela.. Bizler bu tip sıkıntılarla yaşamaya alışırken, her sorun gibi beraberinde çözümler de üretilmiyor değil.

Hollanda’nın Bodegraven-Reeuwijk kasabasında bu durumu çözmeye yönelik bir yöntem uygulamaya alındı bile. HIG Trafik Sistemleri tarafından geliştirilen pilot proje kapsamında, yaya geçitlerine kırmız ve yeşil LED lambaları döşendi. Trafik kontrol sistemine eklenen ışıklar, trafik lambasına bağlı olarak çalışıyor. Trafik lambasındaki renk değişimi, LED lambaları sayesinde yaya geçidine de yansıtılıyor. Böylelikle telefon ekranına eğilmiş kişilerin trafik ışıklarını daha kolay görmeleri sağlanıyor.

Okulların bulunduğu üç ayrı noktada başlatılan pilot projenin başarılı olması durumunda daha geniş alana yayılması planlanıyor.

Geliştirilebilir mi?

Hollanda’daki mevcut durum bu. Ufak bir akıl yürütmeyle bu uygulamanın daha ileri bir hali; telefonlarımızla iletişim kuran, ışığın rengini söyleyen akıllı trafik ışıkları olabilir. Zihin dünyamız sınırsız olduğu için bu durum fazlasıyla geliştirilebilir. Bu arada unutmadan; aranızda gelecekte karşılaşabileceğimiz bu tarz yenilikçi teknolojilere meraklı olanlarız varsa, İngiliz yapımı Kara Ayna dizi serisini kesin izlesinler.

Ülkemize dönelim..

‘Ülkemizde bu tarz bir uygulama olur mu?’ sorusuna en güzel cevabı zaman verecek olsa da, ışıklara pek duyarlı olmayan vatandaşlarımız için çok da bir şey değişmeyecek gibi duruyor. En azından yakın zamanda.. 🙂

Adnan İnan

Kaynak: BBC Türkçe

BBC Türkçe

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s