Merhaba! Ben yeni paket servis elemanı..

Paket servis denilince aklımıza ilk gelenlerden bir tanesi -genel olarak- siparişi evimize kadar getiren motorlu servis çalışanları olmuştur.

  • Paker servis ile özdeşleşen çalışanlarla yakında vedalaşıyor muyuz?

Delivery GIF - Find & Share on GIPHY

Paket servis alanında yaşanan türlü sıkıntıların önüne geçmek için, gelecekte bizleri heyecanlandıracak gelişmeler yaşanacağa benziyor.. Skype kurucularının ortak girişimi ile kurulan Starship Teknoloji şirketi; 6 tekerlekli olarak geliştirilen robotla siparişlerimizi taşımak için bütçesini 17.2 milyon dolara çıkardı!  Uygulaması dronelara göre daha kolay gözüken bu taşıyıcı robotlar, piyasaya içerisinde bulunduğumuz Şubat ayında -California ve Washington D.C.’nin bazı bölgelerinde- çıkacak.

Denemelerde, kazaları ve meraklı gözlerin ilgisininden kaynaklanabilecek olayları önlemek için, 6 tekerli bu robotun yanında yürüyen bir kişi kullanıldı. Bu durumu gören meraklı kalabalıklar fotoğraflar eşliğinde attıkları tweetlerde, durumu yeni yürümeyi öğrenen bebeklerin düşüp yaralanmamaları için yanında yürüyen ebeveynlere benzetti.

evan_long_toddler_walking_pic

Şimdiden Avrupa ve Amerika’dan siparişler alan bu robot ile  yaklaşık 20.000 km lik test tamamlandı.  Saatte 8 km’lik hızına rağmen Starship’in geliştirdiği taşıyıcı robot, bir çok teknolojiyi içerisinde barındırıyor. Robot bu teknolojileri kullanarak, karşısında çıkacak engelleri aşmak için 9 kamera, 360 derece görüş sağlayan ultasonik bir sensör ve bunları işleyen Nvidia Tegra K1 adlı bir işlemci kullanıyor. Ayrıca 1,5 metrelik hata payına sahip GPS ile askeri kategoride olmayan en iyi yön belirleyiciye sahip durumda.

starship_media_kit_880a4871
Washington D.C. Redwood City’e yolunuz düşerse 6 takerli bu taşıyıcı robotla karşılaşmanız çok olası!

Tabi Starship şirketi gıda ve benzeri ürünleri otomatik olarak taşımada tek şirket değil. Dominos Pizza kendi projesini ilk olarak açıkladığında Starship Şirketinin Twitter hesabı Dominos’un öncülüğünde geliştirilen robotun fazla kilolarını attığı tweet ile eleştirdi 🙂

Starship konuyu tiye ala dursun, Dominos’un robutu fazla ağırlıklarına rağmen daha hızlı hareket ederek bu durumu avantaja dönüştürmüş durumda; ancak Robotla taşıma sistemlerinin yaygın olarak kullanılması için biraz daha vakit var. Çünkü  Starship’in robotu şimdilik 5 km’lik yarıçapta 8 kg’lık bir yük taşıyabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde, paket servis şirketi olan Postmates’in başkan yardımcısı olan Holger Luedorf, gelecekte testlerin öğrenme sürecinin birer parçası olacağını söyledi. Kısacası Postmates şirketi, gelecekte müşterilere uygulanacak anket ile uygulamanın ulaştırma süresi ve kalitesini analiz edip ticari kullanıcıların yerde hareket kabiliyeti olan bu taşıyıcı robotu tercih edip etmeyeceklerini belirleyecek..

Gelelim nihai tüketici olan bizlere..

Gelecekte, bu robotlar aracılığı ile gerçekleştirdiğimiz siparişlerde fazladan ödeme yapmamız öngörülmüyor..

Peki robotlar bahşiş ister mi? Bekleyip görelim…

Kaynak: Popular Science

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s