Yaşamak için kalp atmalı!

Kalp rahatsızlıkları günümüzde milyonlarca kişiyi etkilese de tedavi yöntemleri ne yazık ki hala oldukça sınırlı. Hele ki rahatsızlık çok ileri bir seviyeye ulaşmış ise nakil ihtimali de ortadan kalkıyor. Bu durumda doktorlar, kalbin atmasına yardımcı olan ve kanımız ile direk olarak temas eden -enfeksiyon ve kanı pıhtılaştırma riski yüksek- yardımcı kapak ve pompa ile tedavi yoluna gidiyorlar.

  • Amaç aynı yöntem farklı!

Tüm bu sorunların çözümü için bilim insanları çalışmaları sonucunda; kalbin etrafını saran ve aynı zamanda kalbin -kan ile temas etmeyerek- atışına yardımcı olan yumuşak robotik bir kılıf ürettiler.

  • Kılıfın yapısına ve çalışmasına bir göz atalım!

Kalbi saran bu robotik kılıf, kalbin dış katmanındaki dokuya oldukça benzer bir materyalden üretildi. Kalbe basınç ve emme kuvvetleri uygulayarak kalbin kanı pompalamasına yardımcı oluyor. Bu şekilde kalbi harekete geçiren kasları, eş zamanlı bir şekilde sıkarak ve kıvırarak harekete geçiriyor.

  • Nasıl mı?

Cihazın teknolojisinin arkasında, kalbimizden gelen verileri toplayan sensörler ve bu verileri yorumlayan yazılım bulunuyor. Cihaz, işlemcisinden aldığı sinyaller ile kalbin ne zaman ve ne güçte atacağını söyleyerek, kalbin temposunu ayarlıyor.

Tabi bu durum, kalbin ritmi bozulduğunda gerçekleşiyor.

  • Testlerde elde edilen sonuçlar neler?

Kalp atım fonksiyonları %47 ye kadar düşmüş olan domuzlarda, bu yöntemle %93 seviyesine ulaşılabildi. Kalp atımına yardımcı olan bu mucizevi kılıf, hala insan kullanıma uygun seviyede değil ve güvenlik testleri için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor; fakat bilim insanları gelecekte kalbin tedavisinde, kalbe destek olan bu cihazların çalışmalarla kurumsallaşacağını söylüyor.

İnsanların ölümünü geciktiren bu tip tedavilerle yaşlı nüfus artacak gibi duruyor..

İzleyip görelim!

Kaynak: Science Magazine

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s