Plastik atıkları dönüştüren adam Dave!

Günümüzde insanlar ne yazık ki yeni bir alana olan hareketlerini arkalarında kirli bir alan bırakarak gerçekleştiriyorlar. İşin daha da hazin olan yanı arkalarında bıraktıkları kirleticiler genellikle -doğada kendi kendine yok olması oldukça zor- plastik ve türevleri. Gün geçtikçe biriken bu plastikler, durumun farkında olan kişilerin içini oldukça karartmış olacak ki; sorunun kaynağında çözülmesine yönelik adımlar genç girişimciler tarafından atılmaya başlanmış..

psc0217-recycle-plastic

Yukarıda resmini gördüğümüz Dave Hakkens isimli genç evde bu atıkları tekrardan nasıl kullanırım sorusunu kafasında defalarca tekrarlayarak kendi sistemini tasarlamayı başarmış. Kendisi ufak bir masa ve bir kaç metal parça ile bu sorunu evde kendimizin de kolayca çözülebileceği konusunda bir ilham kaynağı.. Dave; piyasada kesmeye, bükmeye ve eritmeye yarayacak zaten bir çok aletin bulunduğunu ve bunları birleştirerek geri dönüştürülemeyecek bir plastiğin olmadığını söylüyor.

plastic-recycled.jpg

Kendisinin geliştirdiği bir dizi basit yöntemle makinesini tasarlamaya karar veren Dave’in geri dönüşüm sisteminde 4 ana kısım mevcut. Bunlar sırasıyla parçalayıcı, ısıtıcı, sıkıştırıcı ve 3 boyutlu yazıcı. Daha büyük cisimler elde etmek istenildiğinde ise 3 boyutlu yazıcı yerine istenen ürünün kalıbını kullanmak şimdilik bir alternatif..

Know-how Dave’den..

İşin ilginç kısmı Dave yaptığı ve tasarladığı bu makineyi açık kaynaklı olarak herkesle paylaşabileceğini söylüyor. İletişime geçen kişilere tasarım bilgilerini verecek olan Dave, görüntü ve kullanım talimatlarını da online olarak sağlıyor..

Makineyi yapmaya niyetlenenlere, hurda materyallerden kendi kendilerine yapmalarını öneren Dave; kendi videosunda durumu ayrıntılı bir şekilde açıklıyor..

  • Kazancımız neler?

El becerisi, temiz bir çevre ve zihnimizin sınırsızca şekillendirdiği yeni ürünler….

Ufak bir başlangıç için youtube bağlantısı hemen aşağıda!

Kaynak: Popular Science

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s