New-York Times 2017’de gidilecek yerler rehberinde bir Türk adası

Kötü haberler almaya alıştığımız şu soğuk ve karlı kış ayında; içimizi bir az olsun rahatlatacak, ısıtacak ve iyot kokusunu bir nebze burnunuzda hissettirecek bir haber ile beraberiz.

img_4382

New-York Times gazetesinin seyahat bölümünün hazırladığı 2017’de gidilecek 52 yer arasına; sakinliğini ve bakirliğini koruyan koyları ile elimizdeki bir kaç adadan biri olan Bozcaada da girdi. Gelin bu sevindirici haberin, rehberde bahsi geçen kısımlarına kısaca bakalım.

Rehberde Bozcaada’ya ; İstanbul’dan Çanakkale’ye 50 dakikalık bir uçak yolculuğuna ilaveten, yaklaşık yarım saat süren sakin bir feribot yolculuğu ile ulaşılabileceği söyleniyor. Fakat adaya yansımadığını belirterek; Türkiye’de yaşanan olaylara da dikkat çekmeyi unutmuyorlar.. 😦

Adanın koylarının, plajlarının, antik harabelerinin ve şaraplarının ön plana çıkarıldığı rehberde, bizlerin sade deyimle ‘kale’ olarak adlandırdığı Bozcaada’daki kaleyi; latte rengindeki Osmanlı kalesi olarak betimlemeleri insanın içini ısıtan türden.

Ayrıca adanın çarşısında sadece yayalara ayrılmış, günün sıcaklığını hoş bir meltemle yükselten Arnavut kaldırımlarının bulunduğu bir alanın varlığı da dip not olarak belirtilmiş.

Keşke ada içi ulaşım farklı yollarla çözülebilse de, ‘hiç araç giremese’ diye iç geçirmiyor değil insan!

  • Seyahat rehberleri önemli!

Ülke turizmi için  bu tarz seyahat rehberlerine girmek oldukça önemli. Çünkü çoğu seyahat tutkunu bu tarz rehberleri yakından takip ediyor. Fakat farkına varmamız gereken ufak bir nüans var. Adamların değer verdiği en önemli şey, bulunan yerin doğallığını ve kültürünü ne kadar koruduğu! Bizler hala betonlaşmayı medeniyet saydığımız için çoğu tatil yöremizi ne yazık ki katlediyoruz. Karşı tarafa yüzümüzü çevirdiğimizde ya da -ufak bir internet araştırması yaparak- Yunan adalarının ne durumda olduğuna göz attığımızda, olayı çok daha net anlayabiliriz. Neyse, konumuzun ana teması olmadığı için olayı çok derinleştirmeyelim.

Nihayetinde Bozcaada,  New-York Times Seyahat’in hazırladığı bu listede 44. sırada kendisine yer buluyor. Diğer yerlere de göz atmak istiyorsanız bağlantı hemen aşağıda.

Keyfini çıkarın!

Adnan İnan

New-York Times Seyahat Rehberi

Kaynak: New-York Times Travel

Kapak Fotoğrafı: Danielle Villasana tarafından New-York Times’ için çekilmiştir. Diğer içerik fotoğrafı okuderim.com editörü tarafından 2016 yazında çekilmiştir.
Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s