E-postalarınız güvende mi?

Wikileaks ve benzeri sitelerde çalınan e-postaların yayımlanması ile, bilgi güvenliği daha bir tartışılır oldu. Genelde siyasilerin gizli bilgilerini içeren wikileaks sızıntısı üzerinden çok geçmeden bu sefer, kamera ve ses kayıt özelliği bulunan akıllı telefon ve bilgisayarlarımızın izlenebildiği sistemlerin mevcudiyeti -eski CIA ajanı Snowden tarafından 2013 yılında afişe edilince-  bilgisayar ve telefonları ile devamlı beraber olan bizleri de durumu sorgulamaya itti.

‘Peki iletişimde kilit rolü olan e-postalarımızı nasıl daha güvenli hale getirebiliriz?’, ‘Seçeneklerimiz neler?’ gibi soruların cevaplarına kısa bir göz atalım.

İleride e-postlarınızın size karşı kötü amaçlı kullanımından endişelenmemeniz için şifreleyebilmenin çeşitli yolları var. Malesef, bu çözümler tek tık ile ulaşabileceğiniz cinsten değil..

  • G-mail kullıcılarına;

Zaten hali hazırda giden postalarınız Google tarafından şifreleniyor. Fakat gönderdiğiniz alıcılar bu e-postaları Google uygulamaları ya da tarayıcısı tarafından görüntülemiyorsa, şifrelemenin işe yaradığından pek emin olmamanızda yarar var. Ayrıca Google reklamlar için çeşitli tavsiyelerde  bulunan bir sistemi kullandığı için, kendi yazılımı tarafından da e-postaların okunabildiğini belirtiyor. Çalışanlarının kesinlikle okuyamadığını not düşmeyi unutmayarak… 🙂

  • Outlook kullanıcılarına;

Eğer bir Microsoft yazılımı olan MS.Office Outlook kullanıyorsanız e-postlarınızın bu program tarafından şifrelendiğini söyleyebiliriz. Fakat bu şifreleme bir dizi ayar gerektiriyor. Bu ayarları yapmak  çoğumuz için oldukça karmaşık.

Peki nasıl?

Sizin ve mesajlaştığınız karşı tarafın dijital imza olarak adlandırılan 8 basit aşamayı aktif hale getirmesi gerektiriyor. Yani mesajlaştığınız kişi sayısı arttıkça verilerinizin güvenliğini sağlamak da bir o kadar zorlaşıyor diyebiliriz..

  • Sohbet programları;

Yazılı konuşmaların güvenliği için şifreleme özelliği bulunan programları tercih ediyorsanız işiniz biraz daha kolay. Öncelikle söyleyelim bu programlar e-postaları kapsamıyor. Daha çok basitleştirilmiş konuşmalar için kullanılıyor.. CryptoChat, ChatSecure ve PQChat gibi uygulamalar bunların bazı örnekleri. Tabi bu uygulamaları kullanan kullanıcıların azlığı da düşünüldüğünde mesaj gönderecek eş bulmanız da bir o kadar zor olacak.  (Bir dip not: Bu programlarının kötü amaçlı kullanımlara da hizmet edebileceği konusu ahlaki ikileme sebep oluyor. Bu durumu tankların veya bazı teknolojik araçların terör gruplarının eline geçmesine benzetebiliriz.)

Umarız gelecekte e-postalarımız sağlayıcılar tarafından daha güvenilir hale getirilir. Tabi burada devlet ve vatandaşlar arasında çok ince bir çizgi de beraberinde geliyor. Erişimin yargı kararı olmadan rastgele yapılması işin etikliği ile ilgili kısmı. Zira CIA’in 2013’te karıştığı olay yargı kararlarını dikkate almadığı için dünyada bu kadar yankı buldu..

Kaynak: Scientific American

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s