Sivrisineklerin sonu mu?

Geceleri bir kere de olsa sivrisinek vızıldaması yüzünden uykumuzdan olmuş, kulağımıza gelen ilk vızıldama ile yatağımızdan kalkmasak da, ikincisi ile -lanet olası şey diyerek- kalkmışızdır. Aksi durumlarda ise kırmızı beneklerle uyandığımız sabahlarımız saymakla bitmez..

Şimdiye kadar sivrisineklere karşı geliştirdiğimiz çözümlerimiz ise genellikle camlara takılan sinekliklerin ya da sinekleri öldürdüğümüz kimyasalların ötesine ne yazık ki geçemedi..

Kurtuluyoruz!

Çinli Lei Shen Intelligent şirketi bu duruma kökten bir çözüm bulmuşa benziyor. Bünyesinde bulundurduğu ışık radarıyla sivrisinekleri tespit edip lazer ile yakan bir makine geliştiren bu şirket çok yakında cihazın seri üretimini yapacak..

Firmada çalışan bir yetkili; cihazın satışı ile ilgili henüz kapsamlı bir pazarlama çalışması yapmadıklarını, ilk etapta sivrisineklerden kaynaklanan zika, malaria gibi virüslerden daha çok etkilenen hastane, okul ve toplumsal alanlar için üretileceğini söyledi. Fakat bizlerin bu cihazı almak için daha zamana ihtiyacı var gibi gözükse de bu çok uzun sürmeyecek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Gelin cihazın çalışma prensibine biraz göz atalım! 

Lidar adı verilen ışık algılayıcıları sayesinde tespit edilen sivrisinek; geliştirilen takip ve izleme algoritmasının cihaza verdiği geri bildirimler ile, cihaz tarafından anlamlandırılıp sineğin bulunduğu noktaya lazer ışını ile müdahale edecek. Saniyede maksimum 40 sineğe müdahale edebilecek olan bu ölüm makinesinin yapımında gelecek savaş teknolojisinden esinlenildiği kesin, yine de savunma sanayi için geliştirilen makinelerden daha çok can kurtaracağını düşünmemek elde değil…

Sineklerle olan savaş bitiyor..

Binlerce yıllık yazılı tarihte sivrisineklere karşı kesin bir zaferi olmayan insanlık, sivrisineklere karşı açtığı bu savaştan, zika ve benzeri virüslerin yayılmasını engelleyen yani tarihin akışını değiştiren bu silahla galip ayrılacağa benziyor.

Kurgu: Adnan İnan

Kaynak: Popular Science, https://quillorcapture.com/2016/09/14/presenting-the-mosquito-killer-robot/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s