UNESCO’nun şereflendirdiği Antep’den özel bir lezzet: Beyran!

Bugün sizlere 2016 yılında, UNESCO’nun -gastronomi dalında- Dünya Yaratıcı Şehirler Ağı’na katılan Gaziantep Mutfağı’nın özel bir lezzetinden bahsedeceğiz.

  • Sıcacık bir lezzet: Beyran;

Özünde çorbaya çok benzese de, Antepliler bu lezzete çorba denilmesini hiç sevmiyorlar. Onlar için bu lezzet yemek kategorisinde! Genel olarak bahsetmek gerekirse; kemiğinden ayrılmış, didiklenmiş kırmızı et, pirinç, Antep biberi, sarımsak ve et suyunun yüksek ateşte birbirleri ile kaynaşmasından oluşuyor.

20161225_105350000_ios

Bütün tatların birbirine geçmesi fazlasıyla yüksek sıcaklıkta meydana geliyor. Bunun için pürmüz ocak kullanıyorlar. Bu yüzden evde yapılması pek mümkün gözükmüyor.

  • Peki beyran nasıl yapılır?

20161225_001456000_ios

Önce hazırlık evresinden bahsedelim. Hazır hale getirilmiş kuzu kol eti geceden haşlamaya alınır ve uzun saatler boyunca pişirilir. Pişen et kemiklerden ayrılır, didiklenerek uygun hale getirilir. Pirinçler nişastalarını kaybedene kadar haşlanır.

Sarımsaklar da dövülerek püre haline getirilir.

Evet! Şimdi tatların birbirlerine kavuşma vakti.

20161225_001625000_ios

Sunum olarak yuvarlak bakır kase alınır -ısı iletkenliği yüksek olduğu için- içine az miktarda et suyu koyulur ve sırasıyla ipek biber, pirinç, didiklenmiş kuzu eti ve sarımsak konularak pürmüz ocağa alınır. Sıcaklık etkisiyle tatlar birbiri ile dans ederken üzerine tabağı dolduracak şekilde et suyu ilavesi yapılır ve kaynamaya bırakılır.

İşte ! Beyran hazır..

20161225_105227000_ios

  • Ne zaman yenir-içilir?

Aslında her zaman! Fakat yerel halk genel olarak sabahın erken saatlerini tercih ediyor. Sanırız ki  bu durum güne güçlü ve zinde başlamak için keşfettikleri bir sır!

Bizce gece ‘ayılmak’ için fazlasıyla uygun… Ayrıca soğuk kış günlerinizi ısıtacak müthiş bir lezzet!

20161225_104930000_ios

Hazırlık aşamasının uzun ve yorucu olduğu; fakat yenmesi! inanılmaz keyifli ve bir o kadar da besleyici olan bu lezzeti en kısa zamanda deneyin deriz…

Unutmadan! Bizleri misafirperverliği ile ağırlayan Sakıp Usta ve ekibine teşekkürler. Videolar ve daha fazlası için bağlantı hemen aşağıda..

Gaziantep / Sakıp Usta

Anıl Bingöl

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s