Sizin de ufak takıntılarınız var mı?

Benim gibi hisseden veya düşünen var mıdır, bilemiyorum ama kullandığım araçların bagaj kapağını kapatırken tiz bir tonda gelen titreşimin sesinden nefret ediyorum. Maruz kaldığım o sese olan olumsuz ilgim, otomobil seçimimi etkileyecek düzeyde. Hatta bazı zamanlar düşünmüşümdür, plaka gerekli midir diye?

İşin latifesini bir kenara bırakıp plaka neden gereklidir diye iç sesime bir soru yöneltiyorum. Aldığım cevap ne mi dersiniz? ‘Oğlum saçmalama, senin kimlik numaran yok mu?’. Tabi ki otomobillerin de birer kimliğe ihtiyacı var! Otomobil firmaları; şaheserleri olan bu otomobilleri birbirinden ayırabilmemiz için farklı model ve renkte üretseler de, seri üretim olan araçları ayırmamıza pek imkanımız yok gibi.. Ayrıca yasalara uyup uymadığımızı denetleyen kurumların, bizleri ve otomobilleri ayırt edebilmeleri gerekiyor..

Plakaların otomobillerimize hangi amaçla geldiğini sorgulayan iç sesime karşılık verdikten sonra,  arka plakaya ve çıkardığı sese geri dönmek istiyorum. Yalnızca arka plakaya takılmamın sebebi ise ön plakaların hareketli bir aksama monte edilebilme olasılıklarının olmaması olabilir.. Ee peki arka tarafta seçeneklerimiz neler? Buldum !!! Bagaj kapağı ve arka tampon !!

Sorun da bu noktada ortaya çıkıyor.. Markaların geçmişten gelen geleneklerine bağlılıkları ve otomobilin tüketicilerin zihninde zımbalanmış olan algıları, radikal değişikliklerin önüne geçiyor. Fakat bu algıya çok dikkat etmeyen cesur üreticiler de yok değil !

Mercedes ve BMW firmaları bu cesurlar arasında ne yazık ki değiller (bazı süperspor modelleri hariç). Bu saydığım iki marka o kadar kültleşmiş durumlardalar ki ben bile yerlerinde olsam değişikliğe gidemeyebilirdim.. Oluşturdukları tasarımlar son 20 yılda zihnimize fena halde kazınmış! Bu tasarım ezberi, bizlere bagajda olan plakanın yerini tampona alma düşünü bile kurduramıyor maalesef.

Firmalar bu konuya gelecek yıllarda eğilirler mi bilemem; ki eğilmeleri gereken fosil yakıtların oluşturduğu emisyonlar gibi çok daha büyük problemlerinin olduğu aşikar. Sonuç olarak yazımızın içeriğini oluşturan ‘Arka plaka nereye takılmalı?’ konusu fantezilerimi süsleyen, unutulması gereken bir teferruattan öteye geçemiyor.

Adnan İnan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s