Dişiniz mi ağrıyor?

Dişçiye gitmek, çoğumuzun hoşlanmadığı bir durumdur ve genellikle aklımızdaki randevuları erteleyip dururuz. Gitmek zorunda kalırsak rahatlayıp gerginliğimizi atmak için kendimize ufak yalanlar bile söyleriz. Hele konu küçük çocuklar olduğunda; genelde dişçilerde gördüğümüz küçük oyuncaklar, şirin diş macunları gibi rüşvet araçları da işin içerisine girer. Tüm bunlara rağmen bir sonraki diş randevunuzu almadan önce durun ve şöyle bir düşünün ‘bundan daha kötüsü olabilir mi?’ diye!

srep12150-f1
Kazıda bulanan tedavi edilmiş çürük diş 

Benazzi et al./Scientific Reports 2015

Araştırmacılar, yaptıkları kazılarda; insanların antik çağlarda diş çürüklerini nasıl tedavi ettiklerine dair ilk kalıntıları buldular.  Çakmak taşı benzeri bir aletle oyulduğu tahmin edilen bu 14.000 yıllık diş; aslında o günlerde bugüne göre farklı bir yöntemin kullanılmadığını kanıtlıyor. Tabi bazı ufak nüanslar dışında..  Aslında dişteki çürümüş kısmı temizlemek tümüyle bugünün aynı olsa da tedavide kullanılan aletin aynı olduğunu söylemek oldukça güç.

Günümüzde dişçiler, çürük bulunan dişi temizlemek için ağzımızın bir kısmını uyuşturduktan sonra çürüğü temizleyip içini anti bakteriyel malzeme ile dolduruyor ve  bunun için alet olarak bir taş parçası kullanmıyor!

Ayrıca tarih öncesi dişçilikte diş çürüğünden müzdarip kişi, hiçbir ağrı kesici ürüne erişemezken ilk dolgu malzemesi olan bal mumu  içinde de tam 7500  yılın geçmesini beklemesi gerekiyordu.

Tüm bunları gözden geçirdiğimizde, kısa bir durum değerlendirmesi yaparsak, çıkacak sonucu az çok tahmin eder gibi oluyoruz!

Bir diş randevusu almanın tam zamanı…

Kaynak:Popular Science.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s