Klozetinizden gelen güç !

Birleşmiş Milletler’in New-York merkez çalışma ofisinde sıradan yaşantımızda görmeye alışık olmadığımız, görkemli bir klozet resmi mi ? Evet ! Yukardıki altın kaplı klozetin bulunduğu görsel bu resmin ta kendisi.

Kulağa absürt bir sahne olarak gelebilir fakat bahsettiğimiz,  3 yıl öncesinin bu ironik numarası; eski zaman şakalarının aksine  Dünya Tuvalet Günü’nün ve tuvalete erişimden yoksun 1/3’lük  dünya nüfusunun  farkındalığını arttırmak için oynanmış çok ciddi bir hamleydi. Küresel sağlık krizinin  Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri arasında yüksek önem arz etmesi, bu gibi farkındalık projelerinin yanı sıra ilgili teknolojilerin gelişmesine de katkı sağladı.

Peki nedir bu teknolojiler?

Bilim çok yakında klozetlerimizi uygulanabilir alternatif enerji kaynağı haline dönüştürebilir. Birleşik Devletler Enerji Bakanlığına bağlı Pasifik Kuzey-Batı Labaratuvarındaki mühendis ve bilim insanları hidrotermal sıvılaştırma (HTS) adını verdikleri bir yöntemle, yaptığımız sifon çekme işleminden kaynaklı organik atıkları arıtarak yılda 12-15 kg biyoyakıt elde edebilecekler. Milyonlarca yılda doğal olarak, biyokütleden oluşan ham petrol formları, HTS ile 45 dakika içerisinde elde edilebilecek.

PKB Labaratuvarında çalışan araştırma mühendisi Justin Billing, bu sistemin her türlü nemli hayvan gübresi, lağım suları ve yiyecek artıkları ile çalışabileceğini belirtti. Önceleri bu atıklar, biyoyakıt eldesi için zayıf bir kaynak olarak görülüyordu. Bunun sebebi ise eski sistemlerin bu atıkları kurutmak ile ilgili sıkıntılarının olmasıydı. Fakat yüksek basınç ve sıcaklık altında sorun çözülmüşe benziyor.

Bu teknolojinin lisansını alan Genifuel firmasının başkanı James Oyler, yakın gelecekte bu teknolojinin yaygın olarak kullanılacağını ısrarla belirtiyor. Oyler, aynı zamanda nemli atıklara da odaklanarak atık bertaraf maliyetlerinin azaltılmasından yana.

HTS sistemi ile şimdilik 2 çeşit ürün eldesi sağlanabiliyor. Bunlardan birincisi çeşitli türevler sağlayabildiğiniz  biyoyakıt. İkincisi ise bir doğal gaz formu.Ayrıca bu atıklardan gübre elde edildiğini de hatırlatmadan geçmeyelim…

Mühendis Billing  HTS’nin kurulumunun çok basit olduğunu belirttikten sonra ‘her zaman uygun bir çözümdü çünkü kaliteli ve stabil hammade üretiyordu’ diyerek projeye olan inancını vurguluyor.

1-7rsuptox7zln812dd9vlnaHidrotermal Sıvılaştırma Sistemi, Genifuel Kurumsal

HTS ile elde edilen yakıt benzine göre daha ekolojik. Ayrıca tüm araç ve kamyonlarda güç üretimi için kullanılabiliyor. Ham petrol ve türevleri atmosferde karbon kirlenmesini maksimum seviyeye çıkartırken, HTS yakıtı yüzde 75 daha az karbon kirlenmesine neden olmakta.

Oyler’e dönersek HTS sisteminin faydalarını şu şekilde özetliyor;

  1. Yenilenebilir yakıt eldesi.
  2. Atık su arıtımıda kritik problemlerin çözümü.
  3. Temiz su eldesi ve sonucunda arıtma problemlerin çözümü.

Savları oldukça kuvvetli görülüyor…

PKB Lab’a göre ABD’de yıllık 128 milyon ton atık su üretiliyor ve yerel yönetimler bu maliyetlere katlamak zorundalar. Oyler, yukardaki savlarında haklıysa duruma katkı sunacak sistem HTS; yerel yönetimlere alternatif sunabilir. Geçtiğimiz yıl, ABD Çevre Koruma Ajansı da sistemi test ettiğini ve sonuçlar karşısında etkilenildiğini belirtti. ABD’de etkisi oldukça kuvvetli olan bu ajans da katalizör etkisiyle dönüşümü hızlandırabilir.

20161031162622054Vancauver Metro, HTS’den yakıt eldesi aşamaları

Şimdilik somut olarak Canada Vancouver Metrosu bu sisteme öncülük ediyor ve olumlu sonuç elde etmeye başladı bile.

ABD’de durum

ABD’de tüm atık su arıtma tesislerinde HTS uygulanırsa yıllık  30-45 milyon varil biyoyakıt elde edilebilir. Tüm araçlar depolarını dolduramasa da günlük 18 milyon varil petrol tüketen ABD, en az 2 gününü kurtarabilir. Günümüzde tüketim o kadar üst seviylere ulaştı ki bu rakam az olsa da; sistemin bir taşla üç kuş vurması (atık bertaraf maliyetleri ve CO2 salınımı düşürmesi) cazibesini arttırıyor. Hele ki iklim değişikliğinin kendisini -artık sadece kağıt üzerinde değil- büyük ölçüde hissettirdiği şu günlerde bu gelişmeler açıkçası sevindirici.

Kıssadan hisse;

Yaşamsal faaliyetlerimiz kaynaklı atık suların sebep olduğu hastalıkları ve dünyamızdaki su kıtlığı problemlerini göz önüne alırsak;  atık suyu, sadece sifonu çekerek bertaraf etmiş olamadığımızı net bir şekilde anlarız.

Kaynak: Popular Science

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s